Online registration for Wrestling closed on July 18.

Deadlines

Pre-registration is now closed. Onsite registrations will be accepted the day of the event.

Sport Info

 

 

DATES:

Saturday, July 23, 2022


LOCATION:

Hearnes Center, University of Missouri
Columbia, MO


ENTRY FEE:

$25 for pre-registered entries, due July 1.
$35 for entries after July 1 and on-site.


DEADLINE:

Last day to pre-register online will be July 17.  Entries will be accepted the day of the event.


CHECK IN:

All wrestlers must weigh-in at the competition site between 8:00-9:00 a.m.
Wrestling will begin at approximately at 10:00 a.m.


COMMISSIONER:

14 & Under - Mike Flanagan
15 & Over - Brian Smith

For more information, contact the Show-Me State Games office at 573-882-2101.


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Wrestling

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

Format/Rules

Ages 15 and Over

  • Competitors age is determined by their age on the day of the tournament.
  • Weight classes for all age groups will be determined after the weigh-ins have been completed.
  • Bullpen format will be used.
  • All age groups will wrestle throughout the day, dependent on success.
  • Age groups 15-17 and 18-29 will wrestle a 2-1-1 minute periods (Folkstyle rules).
  • The 30 & over age group will wrestle 3 - 1 minute periods (Folkstyle rules).
  • Overtime periods (sudden death - 30 seconds per MSHSAA rules)
  • One hour rest period not in effect.

 

Ages 14 and Under

  • Competitors age is determined by their age on the day of the tournament.
  • Bullpen format will be used.
  • Weight classes will be determined after weigh-ins have been completed. Weight variances will be 5 allowable pounds. Weight classes may be combined where a small number of entries exist. Maximum weight variance allowed will be 10 lbs. Heavyweight class will be by USA rules.
  • Age groups 8 & under and 9-10 will wrestle 3 - 1 minute periods.
  • Age groups 11-12 and 13-14 will wrestle 2-1-1 minute periods.
  • Overtime periods (Sudden death - 30 seconds per MSHSAA Rules)
  • One hour rest period not in effect.

Event Codes

Event Code Event Name
WR001Male - Ages 8 & Under
WR002Male - Ages 9 to 10
WR003Male - Ages 11 to 12
WR004Male - Ages 13 to 14
WR005Male - Ages 15 to 17
WR006Male - Ages 18 to 29
WR007Male - Ages 30 & Over
WR008Male - Ages 50 & Over
WR010Female - Ages 9 and Under
WR011Female - Ages 10 to 12
WR012Female - Ages 13 to 15
WR013Female - Ages 16 to 18

Results

2022 SHOW-ME STATE GAMES
WRESTLING RESULTS
8 and Under- Bracket 1
1 Henry Hoffman
2 Sebastian Turner
3 Adrian Pineiro
4 Luke Lykins
8 and Under- Bracket 2
1 Landon Nunnelly
2 Brayden Ward
3 AJ Pescaglia
8 and Under- Bracket 3
1 Ely Rose
2 Luke Williams
3 Kayson Marble
4 Griffin Schoeneck
8 and Under- Bracket 4
1 Quentin Neal
2 Korbyn Shannon
3 Kelly Atterman
8 and Under- Bracket 5
1 Odin Smalley
2 Colt Bridwell
3 Ryker Frazier
8 and Under- Bracket 6
1 Jeffry Tillman
2 Knox March
3 Billie Scott
4 Irlbeck Whitson
8 and Under- Bracket 7
1 Matthias Birling
2 Weston Handlke
3 Joe Atterman
8 and Under- Bracket 8
1 Brac Butman
2 Ezekiel Smalley
3 Tristen Dupriseol
4 Cooper Gatewood

8 and Under- Bracket 9
1 JJ Watts
2 Ryan Niemet
3 Davis Lornine
10 and Under- Bracket 1
1 Liam King
2 Alonzo Pineiro
3 Ely Rose
4 Khaulyn Lurten
10 and Under- Bracket 2
1 Mason Ezersky
2 Brendan Horman
3 Isaac Curtis
10 and Under- Bracket 3
1 Colby Yelton
2 Cooper Hirt
3 August Crawford
10 and Under- Bracket 4
1 Grayson Forsee
2 Colt Curry
3 Kymani Barnes
4 Aaden Bolling
10 and Under- Bracket 5
1 Charlie Slizewski
2 Wyatt Shanks
3 Nolan Hewitt
10 and Under- Bracket 6
1 Vance Hemmel
2 Alijah Butler
3 Lane Arnold
4 Elliott Austin
10 and Under- Bracket 7
1 Keynu Nerswender
2 Waylon Lauf
3 Brantley Pecaut
4 Easton Lang
10 and Under- Bracket 8
1 Max Corley
2 Mark Korn
3 Keynu Nerswender
4 Brayden Steedham
10 and Under- Bracket 9
1 Tommy Cray
2 Hector Cardoza
3 Logan Eads
4 Jasper Beckfield
10 and Under- Bracket 10
1 Landon Schulte
2 Thaddaeus Biring
3 Dagger Rooks
4 Kennett Roark
10 and Under- Bracket 11
1 Hawk Smith
2 Jagger Llewellyn
3 Hudson Fallow
10 and Under- Bracket 12
1 Crosby Oberholtz
2 Keegan Wells
3 Ethan Curbelo
10 and Under- Bracket 13
1 Abraham Welson
2 Lawton Arnold
10 and Under- Bracket 14
1 Devon Montary
2 Cole Wilson
12 and Under- Bracket 1
1 Trevor Cole
2 Mason Turner
3 Bryson Twillman
12 and Under- Bracket 2
1 Carter Pryor
2 Josh Laney
3 Lewis Defries
4 Ruben Hedgpeth
12 and Under- Bracket 3
1 Logan Banker
2 Gideon Bering
3 Paul Donnici
4 Jackson Wiesner
12 and Under- Bracket 4
1 Peter Heyon
2 Gavin Bodine
3 Andrew Niemet
4 Zackary Schoeneck
12 and Under- Bracket 5
1 Owen Carver
2 Will Bolling
3 Adam Rea
4 Jax Hooley
12 and Under- Bracket 6
1 Rocky Thompson
2 Brody Hansen
3 Cameron Kirby
4 James Thur
12 and Under- Bracket 7
1 Jaxson Shute
2 Graden Anderson
3 Miles Carley
4 Tianta McNack
12 and Under- Bracket 8
1 Makai Smalley
2 Wyatt Bolling
3 Jaedyn Doy
4 Xarian Richardson
12 and Under- Bracket 9
1 Levi Rose
2 Andrew Cornelius
3 Laken Hemme
12 and Under- Bracket 10
1 Colton Wilkinson
2 Andrew Hensley
12 and Under- Bracket 11
1 Braydyn Fuller
2 Declan Canaday
3 Jacob Horman
12 and Under- Bracket 12
1 Cole Sackett
2 Carson Rooks
3 Markos Black
4 Terrance Jones
12 and Under- Bracket 13
1 Wyatt Estes
2 Kaleb Curbelo
3 Preston Welson
14 and Under- Bracket 1
1 Joshua Kent
2 Athan Briggs
14 and Under- Bracket 2
1 Eli Porter
2 Hogan Benter
3 Blake Bodine
14 and Under- Bracket 3
1 Andrew Weisner
2 Luke Cline
3 Adereen Hawkins
4 Carson Roark

14 and Under- Bracket 4
1 Brandon Brewer
2 Ethan Kelley
3 Matthew Hoffman

14 and Under- Bracket 5
1 Kale Davis
2 Donovan Brown
3 Teagan Sharp
4 Xadrian Mcgruder
14 and Under- Bracket 6
1 Colten McGuire
2 Wyatt Fisher
3 Clairo Mbela
4 Asher Straw
14 and Under- Bracket 7
1 Christopher Ankerman
2 Taryn Nichols
3 Mikel Carver
4 Fischer Barr
14 and Under- Bracket 8
1 Lucas Parietti
2 Fisher Skaggs
3 Kendahl Davis
4 Jonathan Moore
14 and Under- Bracket 9
1 Jason Tran
2 Israel Martinez
3 Christopher Henry
14 and Under- Bracket 10
1 Blaine Curtis
2 Jeremiah Clines
3 Colin Weiss
14 and Under- Bracket 11
1 Ceder Mense
2 Janier Martinez
3 Lincoln Bryant
15 to 17- Bracket 1
1 Bradley Highshen
2 Aleksei Wojtkiewicz
3 Caleb Moore
15 to 17- Bracket 2
1 Brayden Belding
2 Chase Thurson
3 Mason Long
15 to 17- Bracket 3
1 Jordan Penick
2 Cameron Clark
3 Bishop Boyd
15 to 17- Bracket 4
1 Blake Eads
2 Kaleb Caldwell
3 Jace Koaser
15 to 17- Bracket 5
1 Minkin Brown
2 Nick Baker
3 Garrett Lakes
15 to 17- Bracket 6
1 Quinn Marble
2 Gary Loveless
3 Noah Richardson
4 Lathan Wilcox
15 to 17- Bracket 7
1 CJ Bauer
2 Ryan Parupat
3 Eric Mejia
4 Kenneth Hanatin
15 to 17- Bracket 8
1 Grant Anderson
2 Zane Dubes
3 Whit Nichals
4 Grant Self
15 to 17- Bracket 9
1 Joseph Kenney
2 Evan Porter
3 Carter Howard
4 Lucas Mason
15 to 17- Bracket 10
1 Nicholas Baer
2 Owen Barnhill
3 Jackson Williams
4 Jaxson Burrows
15 to 17- Bracket 11
1 Cole Eppy
2 Jackson Finke
3 Isaiah Duncan
4 Kevin Majesk
15 to 17- Bracket 12
1 Jeremiah Smith
2 Austin Hunter
3 Gavyn Colbert
4 Ryder Sink
15 to 17- Bracket 13
1 Grant Van Horn
2 Koen Erickson
3 Kollen Bolling
4 Cooper Bolling
15 to 17- Bracket 14
1 Jeric Gomahin
2 Caden Gausatis
3 Christian Williamson
4 Ethan Stewart
15 to 17- Bracket 15
1 Kaden Barnes
2 Connor Hanlan
3 William Stollhaus
4 Luke Chisenall
15 to 17- Bracket 16
1 Frank Hazelrigg
2 Layne Grutzinger
3 Raman Baker
4 Austin Schwan
15 to 17- Bracket 17
1 Drake Perkins
2 Cooper Dunn
3 Aiden Rose
4 Joseph Gonzalez
15 to 17- Bracket 18
1 Cameron Busch
2 Ben Stephens
3 JD Romero
4 Gabriel M
15 to 17- Bracket 19
1 Mayson Edwards
2 Connar Henderson
3 Braeden Tower
4 Davon Spradley
15 to 17- Bracket 20
1 Doug Blaha
2 Keaton Beisha
3 Matthew Kirkpatrick
4 Gage Fallow
15 to 17- Bracket 21
1 William Pierce
2 Griffin Morris
3 Jason Jones
15 to 17- Bracket 22
1 Logan Gritzinger
2 Sarah Becker
15 to 17- Bracket 23
1 Dain Almquist
2 Gabriel Atsepayi
15 to 17- Bracket 24
1 Garrett Hyfsteder
2 Junior Rudd
3 Garrett Mathis
18 to 29- Bracket 1
1 Brock Davis
2 Cody White
3 Quintin Lewis
18 to 29- Bracket 2
1 Jacob Barnes
2 Drake Holman
3 Brayden McFarland
18 to 29- Bracket 3
1 Joel Barrientos
2 Anthony Lentz
3 Dylan Washburn
4 Michael Goad
18 to 29- Bracket 4
1 Zach Rackers
2 Jerrett Villenger
3 Demetrius Trotter
18 to 29- Bracket 5
1 Jackson Beene
2 Joey Fallon
3 Ryder Kuenzel
4 Stephan Gordon
18 to 29- Bracket 6
1 Aleksay Salez
2 Austen Wetzel
3 Trevor Wilson
4 Jordan Jarvis
18 to 29- Bracket 7
1 Regan Wright
2 Marquese Graten
3 Anthony Wilson
4 Orry Snyder
18 to 29- Bracket 8
1 Sincere Hall-Osbourne
2 James Wolf
3 Ty Blakely
18 to 29- Bracket 9
1 Tez Wells
2 Aaron Barnhill
3 Jude Barrett
30 and Over- Bracket 1
1 Kyle Melton
2 Bruce Rea
3 Kevin Stamps
30 and Over- Bracket 2
1 Andrew Smith
2 Francisco Carrasco
3 Chris Hawkins
30 and Over- Bracket 3
1 Blake Chavez
2 Michael Lykins
30 and Over- Bracket 4
1 Dorian Henderson
2 Michael Carlyon
3 Nathan Billedo
30 and Over- Bracket 5
1 Shane Trusty
2 Anthony Slater
3 Jheron Nunnelly
4 Anthony Frazier
9 and Under Female- Bracket 1
1 Charlee Rea
2 Emmaleigh Schoeneck
9 and Under Female- Bracket 2
1 Shataya NcMach
2 Crickett Arnold
9 and Under Female- Bracket 3
1 Cedar Arnold
2 Jordan Davis
9 and Under Female- Bracket 4
1 Remi Downey
2 Falon Lykins
12 and Under Female- Bracket 1
1 Remi Downing
2 Ava Lurten
3 Isabella Schoeneck
12 and Under Female- Bracket 2
1 Riley Jarvis
2 Lili Smith
3 Paige Marble
12 and Under Female- Bracket 3
1 Haddie Cornine
2 Nevan Overstreet
12 and Under Female- Bracket 4
1 Alyssa Salemie
2 Arianna Nunnelly
3 Jaydah Freeman
12 and Under Female- Bracket 5
1 Ilyana Martinez
2 Elaina Nunnelly
3 Dana Weathers
15 and Under Female- Bracket 1
1 Mya Hairston
2 Elena Moore
3 Ella Pryor
15 and Under Female- Bracket 2
1 Ilyana Martinez
2 Kaylee Horman
15 and Under Female- Bracket 3
1 Jennifer Lopez-Alvarado
2 Hannah Lynn Wright
3 Paige Tihen
15 and Under Female- Bracket 4
1 Jasmine Wolfe
2 Nikeshia Davis
3 Iliyah Stone
15 and Under Female- Bracket 5
1 Simone Henry
2 Paige Strauch
3 Serena Ray
4 Solei Shields
16 to 18 Female- Bracket 1
1 Lily Soendker
2 Olivia Atkins
3 Sara Keeton
16 to 18 Female- Bracket 2
1 Rayven Davis
2 Belle White
3 Memory Reker
4 Ariana Richardson
16 to 18 Female- Bracket 3
1 Makayla Murrary
2 Lily Mouser
3 Hallie Becker
16 to 18 Female- Bracket 4
1 Bre Gibbs
2 Zoey Foster
3 Kadence Burnside
4 McKenna Marble