Deadlines

Entries will continue to be accepted until July 16. No on-site registrations will be accepted.

Sport Info

USTA-SMSG-Sponsor


DATES:

July 22-24, 2022 - Adult Divisions

July 29-31, 2022 - Youth Divisions

 

Friday, July 22, 2022
8:30 a.m. - Adult Singles begins

Saturday, July 23, 2022
8:30 a.m. - Adult Singles continue
10:00 a.m. - Adult Doubles

Sunday, July 24, 2022
8:30 a.m. - Continuation of Adult doubles
8:30 a.m. - Mixed Doubles begin

Friday, July 29, 2021
8:30 a.m. - Junior Singles begin

Saturday, July 30, 2021
8:30 a.m. - Junior Doubles begin

Sunday, July 25, 2021
8:30 a.m. - Continuation of Junior Doubles


LOCATION:

Bethel/Gentry Courts in Columbia.  4500 Bethel St, Columbia


ENTRY FEE:

$25 for the first event and $15 for each additional event.
Players may not participate in more than 2 events per weekend of competition.


DEADLINE:

Last possible day to register for age groups on July 22-24:  July 16
Last possible day to register for age groups on July 29-31:  July 23

Entries received after these dates will be referred to the commissioner for entry on a space available basis. Events having fewer than 3 entries will be combined.


CHECK IN:

All players will check-in at the site prior to competition.


COMMISSIONER:

For more information, contact the Show-Me State Games office at 573-882-2101.


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Tennis

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

Format/Rules

  • Show-Me STATE GAMES residency rules apply to this event. Entrants must either 1) reside in Missouri for at least 30 days prior to the date of competition, 2) attend college in the State of Missouri, 3) be stationed on a military base in Missouri or 4) parents must earn a living in Missouri.

 

  • Open Singles, Doubles, Mixed Doubles - No age or ability limitations; should consist of ranked sectional and district players and current or past varsity and high school players.

 

  • Junior Players may participate in Adult divisions but must play in the Open division.

Event Codes

Event Code Event Name
TN001Juniors - Singles - 14 & Under Boys
TN002Juniors - Singles - 14 & Under Girls
TN003Juniors - Doubles - 14 & Under Boys
TN004Juniors - Doubles - 14 & Under Girls
TN004mJuniors - Mixed Doubles - 14 and Under
TN005Juniors - Singles - 16 & Under Boys
TN006Juniors - Singles - 16 & Under Girls
TN007Juniors - Doubles - 16 & Under Boys
TN008Juniors - Doubles - 16 & Under Girls
TN008mJuniors - Mixed Doubles - 16 and Under
TN009Juniors - Singles - 18 & Under Boys
TN010Juniors - Singles - 18 & Under Girls
TN011Juniors - Doubles - 18 & Under Boys
TN012Juniors - Doubles - 18 & Under Girls
TN012mJuniors Mixed Doubles - 18 and Under
TN013Men's Singles - Open
TN014Women's Singles - Open
TN015Men's Doubles - Open
TN016Women's Doubles - Open
TN025Men's Singles - 35 & Over
TN026Women's Singles - 35 & Over
TN027Men's Doubles - 35 & Over
TN028Women's Doubles - 35 & Over
TN033Men's Singles - 55 & Over
TN034Women's Singles - 55 & Over
TN035Men's Doubles - 55 & Over
TN036Women's Doubles - 55 & Over
TN037Adult Mixed Doubles - Open
TN991Wheelchair Tennis
TN992Wheelchair Tennis

Results

 

2021 SHOW-ME STATE GAMES
TENNIS RESULTS
Open Mixed Doubles
Gold Lexi Payne, Columbia and David LaFevers, St Louis
Silver Atul Krishnadas and Athira Krishnadas, Jefferson City
Bronze Emily Bross, Wright City and Dennis Myers, Wentzville
Consolation Gold Cameron Barker and Junko Oba, Columbia
Men's Open Doubles
Gold Eric McCollough and Aron Frank, Columbia
Silver Andrew Darkow, Columbia and Tony Stephenson, Jefferson City
Bronze Ken Shaw and Jacob Shaw, Columbia
Consolation Gold Aiden Petterson and Haydon Windsor, Fulton
Women's Singles
Gold Leslie Echols, Springfield
Silver Emily Boss, Wright City
Bronze Shu-Yu Hsu, Columbia
Bronze Lisa Meyer, Columbia

Men's Open Singles
Gold Eric McCollough, Columbia
Silver Kevin Guevara, Columbia
Bronze Atul Krishnadas, Jefferson City
Bronze Louis Schnoebelen, Fulton
Consolation Aiden Petterson, Fulton

Singles - 12 and Under Boys
Gold Aristen Malone, St Peters
Silver Krissten Anto, Jefferson City
Bronze Aneesh Calyam, Columbia
Bronze Alex Cottone, Columbia
Consolation Jack Brothers, Columbia
Singles - 14 and Under Boys
Gold Aditey Patel, Hermann
Silver Rohan Puri, Columbia
Bronze Skyler Braudis, Columbia
Bronze Brooks Cobb, West Plains
Consolation Eric Holland, Columbia
Singles - 16 and Under Boys
Gold Matthew Blomberg, Washington
Silver Eli Youngblood, Cape Girardeau
Bronze Thomas Southard, Cape Girardeau
Bronze Max Meystrik, Moberly
Consolation Ethan McNutt, Jefferson City
Singles - 18 and Under Boys
Gold Evan Rea, Nevada
Silver Ben Loeb, Columbia
Bronze Johnathan Dunville, Jefferson City
Singles - 16 and Under Girls
Gold Prathyank Premkumar, Columbia
Silver Asi Hasini Yarasi, Columbia
Bronze Satya Hansika Yarasi, Columbia
Bronze Malia Hanson, Columbia

Doubles - 18 and Under Boys
Gold Visshva Anto and Johnathan Dunville, Jefferson City
Silver Thomas Southard and Eli Youngblood, Cape Girardeau
Bronze Noah Harlan and Dominic McKeown, Mexico

Doubles - 14 and Under Boys
Gold Krissten Anto and Rahi Patel, Jefferson City
Silver Jack Brothers and Nate Brothers, Columbia
Bronze Aneesh Calyam and Abhi Goswami, Columbia