Online registration for Pickleball closed on June 4.

Deadlines

Entries must be received online or by mail by June 1.

Sport Info


DATES:

Missouri State Senior Games (ages 50 and Over)
Thursday, June 6, 2019 - 8:00am Senior Games Mixed Doubles
Thursday, June 6, 2019 - 5:00pm Senior Games Singles
Friday, June 7, 2019 - 8:00am Senior Doubles

Show-Me State Games (all ages)
Saturday, June 8, 2019 - 8:00am SMSG Mixed Doubles
Saturday, June 8, 2019 - 5:00pm SMSG Singles
Sunday, June 9, 2019 - 8:00am SMSG Doubles


LOCATION:

Albert-Oakland Park, 1900 Blue Ridge Rd


ENTRY FEE:

$30 per Player  (Will allow you to play in all events, including Missouri State Senior Games if eligible.)


DEADLINE:

Entries must be received online or by mail by June 1.


CHECK IN:

ALL PARTICIPANTS check in at least 30 minutes prior to the event at Albert Oakland Park


COMMISSIONER:  

Ray Harris, 816-916-6480
ray.s.harris@sprint.com


HOW TO ENTER:

Register Online: Show-Me State Games Online Registration - Pickleball

OR

Register by Mail:  To enter by mail, please complete a Show-Me State Games entry form and mail it along with payment to:

Show-Me State Games
1400 Rock Quarry Rd, Entrance 5
Columbia, MO 65211

If you have previously registered and would like to add / drop an event or update or partner, please send an email to unglesb@missouri.edu.


 

Format/Rules

  • For the Senior Games, brackets will be drawn up by age group.  a contestant may not duplicate any one event in two different age groups.
  • For the Show-Me State Games, brackets will drawn up by players skill ratings.  A contestant may not duplicate any one event in two different skill levels.
  • Participants must find their own partners for doubles.  No assignments will be made by the Show-Me STATE GAMES office.
  • The age division for the Senior Games doubles competition will be determined by the age of the younger of the two partners as of December 31 of the current year.
  • The skill division for SMSG doubles teams will be determined by the highest skill level of the two partners.
  • Each contestant will play at least three matches for each event entered.
  • Match schedules will be available at the on-site information table prior to the opening of play and will be posted there during competition as soon as playing times for the subsequent matches are determined.
  • Players must be prepared to play more than one match per event per day.
  • All events are on the List of USAPA Approved Events and all matches will be conducted in accordance with USAPA rules.
  • A 15 minute default time will be strictly enforced.
  • Warm-up will be limited to a maximum of 10 minutes.
  • Scoring: Only the serving team can score points.
  • Game: The first side scoring 11 points and leading by at least a 2-point margin wins. If both sides are tied at 10 points, then play continues until one side wins by 2 points.
  • Match: First side to win two out of three games wins the match.
  • Alternate tournament format: A tournament director may choose to have some or all matches consist of one game to 15 points or one game to 21 points with a win by 2 points. A winning margin of one point would be appropriate for round robin events where the winners are determined by the total number of points rather than the most number of matches won.

DRAWS/NOTICE OF MATCHES/FORFEITS

  1. If possible, all draws shall be made at least 2 days before the tournament commences.
  2. Notice of Matches. It is the responsibility of each player to check the posted schedules to determine the time and place of each match. If any change is made in the schedule after posting, the Tournament Director or his designated representative shall notify the players of the change.
  3. Forfeited Matches. A player or team forfeiting a match for any reason shall lose the match as if that player or team lost all games of that match. Therefore, the other player or team wins the match as if that player or team won all games of that match. The winning player or team shall receive the appropriate point score or advance to the next level.
SKILL RATINGS

All participants must provide a skill level rating.  A non-rated play can self-rate by going to http://ifpickleball.org/ifp-rating-descriptions/.

Event Codes

Event Code Event Name
PI001Senior Games Pickleball - Singles (Thursday)
PI002Senior Games Pickleball - Mixed Doubles (Thursday)
PI003Senior Games Pickleball - Doubles (Friday)
PI004SMSG Pickleball - Singles (Saturday)
PI005SMSG Pickleball - Mixed Doubles (Saturday)
PI006SMSG Pickleball - Doubles (Sunday)

Results

2019 SHOW-ME STATE GAMES / SENIOR GAMES
PICKLEBALL RESULTS
Games Won Games Lost
Senior Mixed Doubles:  50 - 54
Gold Ann Donohue, Chesterfield / William Bass, Chesterfield 7 0
Silver Laura Frank, Hillsboro / Chris Hawkins, Festus 6 1
Bronze Kiki Lovig, Columbia / Bill Lovig, Columbia 4 3
Beth Madden, Kansas City / Brian Madden, Kansas City 4 3
Laura Dye, Columbia / Jeff Wright, Columbia 3 4
Sandy Ceplina, Kansas City / Paul Coe, Kansas City 2 5
Leigh Ann Doyle, Jefferson City / Shawn Frazier, Ashland 1 6
Christy Smith, Doniphan / Tom Hatfield, Doniphan 0 7

Senior Mixed Doubles:  55 - 59
Gold Nancy Hoagland / Lee Tenold, Overland Park KS 5 0
Silver Jennifer Lincoln, Columbia / Hall Trice, Rocheport 4 1
Bronze Lois Schachner, Hillsboro / Gerardo Flores Sanchez, Festus 2 3
Brenda Soldani, Topeka KS / Robert Gay, Mayetta KS 2 3
Teresa Marquart, Springfield / Mark Jones, Springfield 2 3
Cindy Butler, St Peters / Greg Kenley, Doniphan 0 5

Senior Mixed Doubles:  60 - 64 (3.0/3.5)
Gold 3.0 Lynn Wheeler, Columbia / Joe Heibel, Columbia 0 4
Gold 3.5 Jan Thompson, Columbia / Ken Davis, Columbia 4 0
Silver 3.5 Robyn Pence, Liberty / Kent Waters, Kansas City 3 1
Bronze 3.5 Nancy Malone, Muskogee OK / Crawdad Crawford, Festus 2 2
4th 3.5 Kim Harding, St Charles / Kent Harding, Doniphan 1 3

Senior Mixed Doubles:  60 - 64 (4.0)
Gold Patti Brattin, Greenwood / Randy Neely, Blue Springs 3 1
Silver Angela Collins, Lee's Summit / Emile Hong, Leawood KS 2 2
Bronze Susan Burton, Independence / Victor Cachero, Independence 1 3
Karen Hill, Middletown / Jeff Wallace, Columbia 0 4

Senior Mixed Doubles:  60 - 64 (4.5)
Gold Grace Jaworsky, Kansas City / Jack Laney, Kansas City 2 2
Silver Karen Ganey, St Louis / Bob Thompson, St Louis 2 2
Bronze Eldonna Coats, Topeka KS / Tom Ratzki, Ballwin 1 3
Diane Rubenstein, Columbia / Desmond Hilton, Lake St Louis 1 3

Senior Mixed Doubles:  65 - 69
Gold Kay Foley, Columbia / Stephen Jones, Columbia 6 1
Silver Cindy Bell, Columbia / William Borengasser, Columbia 6 1
Bronze Bobbie Vinson, Wilburton OK / Jim Propes, Columbia 5 2
Barb Harris, Columbia / Paul Romine, Columbia 4 3
Sandra King, Rolla / Ross Stroupe, Columbia 3 4
Peggy Van Dyne, Sedalia / Danny Van Dyne, Sedalia 2 5
Kay Barbee, Columbia / Tim Grace, Columbia 1 6
Laura Stoll, Rolla / Randy Stoll, Rolla 1 6

Senior Mixed Doubles:  70 - 74
Gold Marilynn Koelliker, Topeka KS / Bob Cockerham, Topeka KS 6 0
Silver Julie Dunn, Liberty / Tom Dunn, Liberty 4 2
Bronze Beverly Cook, Blue Springs / Dennis Kraemer, Blue Springs 4 2
Sara Pulley, St Peters / Galen Bird, Lake St Louis 4 2
Cheryl Harbourn, Hannibal / Orville "Wayne" Harborurn, Hannibal 2 4
Lynne Laughlin, Columbia / Harold Laughlin, Columbia 1 5
Judith Kemmerer, Sweet Springs / James Kemmerer, Sweet Springs 0 6

Senior Mixed Doubles:  75 - 79
Gold Carole Kennedy, Columbia / Larry Hogan, Columbia 4 0
Silver Sharon Moentmann, Richmond / Werner Moentmann, Richmond 2 2
Bronze Donna Dana, Richmond / Jon Dana, Richmond 0 4

Senior Women's Singles:  50 - 54
Gold Ann Donohue, Chesterfield 3 0
Silver Nan Sansoucie, Wentzville 2 1
Bronze Angela Strough, Fulton 1 2
Myrna Asberry, Columbia 0 3

Senior Women's Singles:  55 - 59
Gold Carla Ingram, Kansas City 1 0
Silver Kim Lanes, Harrisburg 0 1

Senior Women's Singles:  60 - 64
Gold Nancy Malone, Muskogee OK 3 2
Silver Karen Hill, Middletown 2 3
Bronze Karen Young, St Peters 1 4
Angela Collins, Lee's Summit 0 5

Senior Women's Singles:  65 - 69
Gold Bobbie Vinson, Wilburton OK 0 5

Senior Women's Singles:  70 - 74
Gold Lynne Laughlin, Columbia 0 5

Senior Men's Singles:  50 - 54
Gold Chris Hawkins, Festus 3 0
Silver Tom Whelihan, Columbia 2 1
Bronze Paul Coe, Kansas City 1 2
Jeff Wright, Columbia 0 3

Senior Men's Singles:  55 - 59 - A
Gold Michael Smith, Doniphan 4 0
Silver Jeff Wilke, Grain Valley 3 1
Bronze Mark Jones, Springfield 2 2
Brian Dudenhoeffer, Henley 1 3
Dan Holt, Sedalia 0 4

Senior Men's Singles:  55 - 59 - B
Gold William Bass, Chesterfield 4 0
Silver Mark Ophoven, Ozark 2 2
Bronze Gerardo Flores Sanchez, Festus 2 2
Hall Trice, Rocheport 2 2
Brian Garner, Fulton 0 4

Senior Men's Singles:  55-59 Championship
Gold William Bass, Chesterfield W
Silver Michael Smith, Doniphan L
Bronze Mark Ophoven, Ozark W
Jeff Wilke, Grain Valley L

Senior Men's Singles:  60 - 64
Gold Kent Harding, Doniphan 1 0
Silver Crawdad Crawford, Festus 0 1

Senior Men's Singles:  65 - 69
Gold Emile Hong, Leawood KS 3 1
Silver Rick Young, St Peters 3 1
Bronze Ross Stroupe, Columbia 2 2
Bill Goble, Columbia 1 3
Danny Van Dyne, Sedalia 0 4

Senior Men's Singles:  70 - 74
Gold Victor Cachero, Independence 4 0
Silver Dennis Kraemer, Blue Springs 3 1
Bronze Duane Jefts, Lake St Louis 2 2
William Borengasser, Columbia 1 3
Harold Laughlin, Columbia 0 4

Senior Men's Singles:  75 - 79
Gold William Hoots, Independence 2 0
Silver James Kemmerer, Sweet Springs 1 1
Bronze Werner Moentmann, Richmond 0 2

Senior Men's Singles:  80-84
Gold Galen Bird, Lake St Louis 0

Senior Men's Singles:  85 - 89
Gold Larry Hogan, Columbia 0

Senior Women's Doubles:  50 - 54
Gold Ann Donohue, Chesterfield / Cathy Wilke, St Charles 5 0
Silver Kiki Lovig, Columbia / Cindy Frazier, Ashland 4 1
Bronze Laura Frank, Hillsboro / Jennifer Lincoln, Columbia 3 2
Nancy Lynn, Kansas City / Vonda Consani, Kansas City 2 3
Kelly Gay, Mayetta KS / Brenda Soldani, Topeka KS 1 4
Lisa Frumhoff, St Louis / Carolyn Peterson, St Louis 0 5

Senior Women's Doubles:  55 - 59
Gold Carla Ingram, Kansas City / Rebecca Wempe, Tecumseh KS 3 0
Silver Robyn Pence, Liberty / Sandy Ceplina, Kansas City 2 1
Bronze Karen White, Blue Springs / Jan Flemington, Leawood KS 1 2
Annette Humphreys, Columbia / Carrie Lutterman, Wildwood 0 3

Senior Women's Doubles:  60 - 64 (2.5)
Gold Kay Barbee, Columbia / Lynn Wheeler, Columbia 0

Senior Women's Doubles:  60 - 64 (3.5)
Gold Cindy Bell, Columbia / Kim Witten, Columbia 3 0
Silver Kim Harding, St Charles / Karen Schroeder, St Peters 2 1
Bronze Jan Thompson, Columbia / Heather Lewandowski, Columbia 1 2

Senior Women's Doubles:  60 - 64 (4.0)
Gold Patti Brattin, Greenwood / Angela Collins, Lee's Summit 2 0
Silver Lois Schachner, Hillsboro / Karen Hill, Middletown 1 1
Bronze Nancy Malone, Muskogee OK / Bobbie Vinson, Wilburton OK 0 2

Senior Women's Doubles:  60 - 64 (4.5)
Gold Eldonna Coats, Topeka KS / Grace Jaworski, Kansas City 2 0
Silver Diane Metcalf, Lenexa KS / Julie Dunn, Liberty 1 1
Bronze Susan Burton, Independence / Nancy Scanlon, Sebasitan FL 0 2

Senior Women's Doubles:  65 - 69
Gold Laura Stoll, Rolla / Sandy King, Rolla

Senior Women's Doubles:  70-74
Gold Barb Harris, Columbia / Lynne Laughlin, Columbia

Senior Women's Doubles:  75 - 79
Gold Donna Dana, Richmond / Sharon Moentmann, Richmond

Senior Men's Doubles:  50 - 54
Gold William Bass, Chesterfield / Chris Hawkins, Festus 4 0
Silver Paul Coe, Kansas City / Shan Lynn, Kansas City 2 2
Bronze Michael Cobb, Overland Park KS / Eric Parra, Kansas City 0 4

Senior Men's Doubles:  55 - 59
Gold Bill Lovig, Columbia / Bob Thompson, St Louis 8 1
Silver Randy Neely, Blue Springs / Joe Scanlon, Sebasitan FL 7 2
Bronze Jim Hoggatt, Lake St Louis / Mark Howard, Lake St Louis 7 2
Brian Garner, Fulton / Bud Nelson, Kansas City 6 3
Jeff Fitzsimmons, Quincy IL / Michael Neff, Hannibal 6 3
Brian Dudenhoeffer, Henley / Mike Bloemke, Jefferson City 4 5
Jeff Wilke, Grain Valley / Mark Westhues, Lee's Summit 4 5
Dan Holt, Sedalia / Danny Van Dyne, Sedalia 1 8
Michael Smith, Doniphan / Kent Harding, Doniphan 1 8
Tom Hatfield, Doniphan / Greg Kenley, Doniphan 1 8

Senior Men's Doubles:  60 - 64
Gold Lee Tenold, Overland Park KS / Jack Laney, Kansas City 5 0
Silver Desmond Hilton, Lake St Louis / Tom Ratzki, Ballwin 4 1
Bronze Bill Baker, Hannibal / Bob Mitchell, Hannibal 3 2
Ken Davis, Columbia / Bill Goble, Columbia 2 3
Stephen Jones, Columbia / Sam Goodfellow, Columbia 1 4
Rick Young, St Peters / Crawdad Crawford, Festus 0 5

Senior Men's Doubles:  65 - 69
Gold Carl Gendece, Pacific / Francis Dickneite, St Louis 3 0
Silver Orville "Wayne" Harbourn, Hannibal / John Appleby, Camdenton 2 1
Bronze Randy Stoll, Rolla / Ross Stroupe, Columbia 1 2
Harold Laughlin, Columbia / Jim Hogan, Columbia 0 3

Senior Men's Doubles:  70 - 74
Gold Gary Kruse, Glenwood IA / Tom Dunn, Liberty 4 0
Silver Bob Cockerham, Topeka KS / Robert Gay, Mayetta KS 3 1
Bronze William Borengasser, Columbia / Jeff Wallace, Columbia 2 2
James Kouba, Lake Winnebago / Dennis Kraemer, Blue Springs 1 3
Bryan Tippie, Sedalia / Andy Stoval, Sedalia 0 4

Senior Men's Doubles:  75 - 79
Gold Donald Meier, Lee's Summit / Bill Hoots, Independence 1 0
Silver Jon Dana, Richmond / Werner Moentmann, Richmond 0 1

Senior Men's Doubles:  80 - 84
Gold Galen Bird, Lake St Louis / Ron Huff, St Charles 1 0
Silver Larry Hogan, Columbia / Dick Muzzy (Ziggy), Columbia 0 1

Show-Me Mixed DBL:  2.5
Gold Lynne Laughlin, Columbia / Harold Laughlin, Columbia 0

Show-Me Mixed DBL:  3.0
Gold Laura Stoll, Rolla / Randy Stoll, Rolla 3 1
Silver Susan Schommer, Columbia / Tim Grace, Columbia 3 1
Bronze Barb Harris, Columbia / Paul Romine, Columbia 2 2
Kelli Van Doren, Columbia / Elliot Bones, Columbia 2 2
Sandra King, Rolla / Ross Stroupe, Columbia 0 4

Show-Me Mixed DBL:  3.5 - A
Gold Kelly Gay, Mayetta KS / Ashok Periyaswamy, Topeka KS 4 0
Silver Nancy Malone, Muskogee OK / Crawdad Crawford, Festus 2 2
Bronze Simbra Johnson, Dearborn / Jeff Wilke, Grain Valley 2 2
Heather Lewandowski, Columbia / Ken Davis, Columbia 1 3
Kay Foley, Columbia / Andrew Pennington, Columbia 1 3

Show-Me Mixed DBL:  3.5 - B
Gold Jan Thompson, Columbia / Jeff Wright, Columbia 4 0
Silver Karen Young, St Peters / Rick Young, St Peters 3 1
Bronze Angela Strough, Fulton / Andrew White, Columbia 2 2
Sabrina McMullin, Overland Park KS / Greydon McMullin, Overland Park KS 1 3
Bobbie Vinson, Wilburton OK / Andy Betz, Blue Springs 0 4

Show-Me Mixed DBL:  3.5 - Championship
Gold Kelly Gay, Mayetta KS / Ashok Periyaswamy, Topeka KS W
Silver Jan Thompson, Columbia / Jeff Wright, Columbia L
Bronze Karen Young, St Peters / Rick Young, St Peters W
Nancy Malone, Muskogee OK / Crawdad Crawford, Festus L

Show-Me Mixed DBL:  4.0
Gold Brenda Apgar, Lee's Summit / Scott Betz, Blue Springs 9 0
Silver Debi Steiner, Linn Creek / Mark Steiner, Linn Creek 8 1
Bronze Angela Collins, Lee's Summit / Cameron Lacen, Higginsville 7 2
Casey Parnell, Columbia / Rogers Anderson, Owensville 5 4
Karen Hill, Middletown / Olzhas Kashenov, St Peters 5 4
Nancy Lynn, Kansas City / Shan Lynn, Kansas City 4 5
Vonda Consani, Kansas City / Philip James, Raytown 4 5
LeighAnn Doyle, Jefferson City / Scott Loethen, Jefferson City 1 8
Robyn Pence, Liberty / Stephen Cohoon, Excelsior Springs 1 8
Sandy Ceplina, Kansas City / Paul Coe, Kansas City 1 8

Show-Me Mixed DBL:  4.5
Gold Cathy Wilke, St Charles / Roger Wilke, St Charles 6 2
Silver Ann Donohue, Chesterfield / William Bass, Chesterfield 6 2
Bronze Lisa Frumhoff, St Louis / Neal Evans, St Charles 4 4
Diane Metcalf, Lenexa KS / Lee Tenold, Overland Park KS 4 4
Valentina Emiliani, O' Fallon / Mark Howard, Lake St Louis 4 4
Carla Ingram, Kansas City / Jon Adams, Kansas City 3 5
Nan Sansoucie, Wentzville / Joe Tocco, St Charles 2 6
Julie Dunn, Liberty / Tom Dunn, Liberty 0 8

Show-Me Mixed DBL:  5.0
Gold Jennifer Lincoln, Columbia / Rich Geenen, Columbia 5 0
Silver Cindy Frazier, Ashland / Dylan Frazier, Ashland 4 1
Bronze Diane Rubenstein, Columbia / Jack Rubenstein, Columbia 3 2
Camille Hughes, Columbia / Nick Loudermilk, Columbia 2 3
Amy Schachner, St Louis / Scott Maschmann 1 4
Laura Frank, Hillsboro / Chris Hawkins, Festus 0 5

Show-Me Women's SGL:  3.0
Gold Sandy Smith, Macon 6 0
Silver Catelyn Steinmeyer, Monroe City 5 1
Bronze Karen Young, St Peters 4 2
Gina Carpenter, Ballwin 3 3
Myrna Asberry, Columbia 2 4
Kim Lanes, Harrisburg 1 5
Melissa Hutchens, Columbia 0 6

Show-Me Women's SGL:  3.5
Gold Angela Strough, Fulton 2 0
Silver Bobbie Vinson, Wilburton OK 1 1
Bronze Sabrina McMullin, Overland Park KS 0 2

Show-Me Women's SGL:  4.0
Gold Nan Sansoucie, Wentzville 3 0
Silver Casey Parnell, Columbia 2 1
Bronze Angela Collins, Lee's Summit 1 2
Nancy Malone, Muskogee OK 0 3

Show-Me Men's SGL:  3.0
Gold Greydon McMullin, Overland Park KS 1 0
Silver David Laughlin, Columbia 0 1

Show-Me Men's SGL:  3.0/3.5 - A
Gold Tyler Wilke, Blue Springs 3 0
Silver Jeff Wilke, Grain Valley 2 1
Bronze Sam Goodfellow, Columbia 1 2
Stephen Cohoon, Excelsior Springs 0 3

Show-Me Men's SGL:  3.0/3.5 - B
Gold Andrew Pennington, Columbia 3 0
Silver Rick Young, St Peters 2 1
Bronze Andy Betz, Blue Springs 1 2
Bill Goble, Columbia 0 3

Show-Me Men's SGL:  4.0
Gold Scott Betz, Blue Springs 3 0
Silver Paul Coe, Kansas City 2 1
Bronze Joe Tocco, St Charles 1 2
Cameron Lacen, Higginsville 0 3

Show-Me Men's SGL:  4.5
Gold Jamie Nemes, Hannibal 1 0
Silver Chris Hawkins, Festus 0 1

Show-Me Men's SGL:  5.0
Gold Carter Tubbesing, Overland Park KS 1 0
Silver Colin McMullin, Overland Park KS 0 1

Show-Me Women's DBL:  2.5
Gold Karen Lindemann, Columbia / Lynn Wheeler, Columbia 2 0
Silver Kay Barbee, Columbia / Lynne Laughlin, Columbia 1 1
Bronze Laura Stoll, Rolla / Sandra King, Rolla 0 2

Show-Me Women's DBL:  3.0
Gold Annette Humphreys, Columbia / Barb Harris, Columbia 3 0
Silver Johnna Leak, Columbia / Susan Schommer, Columbia 2 1
Bronze Gina Carpenter, Ballwin / Catelyn Steinmeyer, Monroe City 1 2
Melissa Hutchens, Columbia / Myrna Asberry, Columbia 0 3

Show-Me Women's DBL:  3.5
Gold Brenda Klein, Innsbrook / Kim Harding, St Charles 6 1
Silver Mary Kronmueller, Wentzville / Karen Schroeder, St Peters 5 2
Bronze Simbra Johnson, Dearborn / Robyn Pence, Liberty 5 2
Laura Dye, Columbia / Kim Witten, Columbia 5 2
Karen Young, St Peters / Cathy Dedecker, St Charles 3 4
Jan Thompson, Columbia / Heather Lewandowski, Columbia 2 5
Cindy Bell, Columbia / Kay Foley, Columbia 1 6
Sivi Helsel, Smithville / Sandy Ceplina, Kansas City 1 6

Show-Me Women's DBL:  4.0
Gold Casey Parnell, Columbia / LeighAnn Doyle, Jefferson City 5 0
Silver Brenda Appling, Osage Beach / Lori Appleby, Camdenton 4 1
Bronze Vonda Consani, Kansas City / Nancy Lynn, Kansas City 2 3
Carolyn Peterson, St Louis / Lisa Frumhoff, St Louis 2 3
Lois Schachner, Hillsboro / Karen Hill, Middletown 2 3
Nancy Malone, Muskogee OK / Bobbie Vinson, Wilburton OK 0 5

Show-Me Women's DBL:  4.5
Gold Ann Donohue, Chesterfield / Cathy Wilke, St Charles 3 0
Silver Amy Schachner, St Louis / Kiki Lovig, Columbia 1 2
Bronze Carla Ingram, Kansas City / Debi Steiner, Linn Creek 1 2
Brenda Apgar, Lee's Summit / Sarah Acosta, Lee's Summit 1 2

Show-Me Women's DBL:  5.0
Gold Jennifer Lincoln, Columbia / Camille Hughes, Columbia 1 1
Silver Diane Rubenstein, Columbia / Cindy Frazier, Ashland 1 1
Bronze Laura Frank, Hillsboro / Valentina Emiliani, O' Fallon 1 1

Show-Me Men's DBL:  3.0
Gold Elliot Bones, Columbia / Jay Quella, Columbia 2 0
Silver Eric Parra, Kansas City / Michael Cobb, Overland Park KS 1 2
Bronze Randy Stoll, Rolla / Ross Stroupe, Columbia 0 1

Show-Me Men's DBL:  3.5
Gold Jeff Wilke, Grain Valley / Tyler Wilke, Blue Springs 5 1
Silver Andrew Pennington, Columbia / Shawn Frazier, Ashland 4 2
Bronze Ken Davis, Columbia / Stephen Lewandowski, Columbia 4 2
Michael Bloemke, Jefferson City / Brian Anton 3 3
Sam Goodfellow, Columbia / Andrew White, Columbia 3 3
Crawdad Crawford, Festus / Bill Goble, Columbia 1 5
William McNab, Lake St Louis / Rick Young, St Peters 1 5

Show-Me Men's DBL:  4.0
Gold Cameron Lacen, Higginsville / Marty Aldridge 7 0
Silver Shan Lynn, Kansas City / Paul Coe, Kansas City 5 2
Bronze Mark Steiner, Linn Creek / Johnathan Adams, Kansas City 5 2
Andy Betz, Blue Springs / Scott Betz, Blue Springs 3 4
Jimmy Richeson, Lake Ozark / John Appleby, Camdenton 3 4
Bill Baker, Hannibal / Jim Salter, St Charles 2 5
John Doyle, Jefferson City / Scott Loethen, Jefferson City 2 5
Stephen Cohoon, Excelsior Springs / Paul Cohoon, Kansas City 2 5

Show-Me Men's DBL:  4.5 - A
Gold Chris Hawkins, Festus / William Bass, Chesterfield 3 1
Silver Tom Ratzki, Ballwin / Desmond Hilton, Lake St Louis 3 1
Bronze Jake Buckman, Hannibal / Jamie Nemes, Hannibal 2 2
Kent Smith, Berryton KS / Tyler Powell, Topeka KS 1 3
Mark Howard, Lake St Louis / Bob Thompson, St Louis 1 3

Show-Me Men's DBL:  4.5 - B
Gold Jeff Pope, Columbia / Rod Petersen, Columbia 4 0
Silver Clay Hartman, Mission Hills KS / Bradley Kuhlman, Mission Hills KS 3 1
Bronze Neal Evans, St Charles / Joe Tocco, St Charles 2 2
Brian Garner, Fulton / Bud Nelson, Kansas City 1 3
Jim Hoggatt, Lake St Louis / Bill Lovig, Columbia 0 4

Show-Me Men's DBL:  4.5 - B
Gold Jeff Pope, Columbia / Rod Petersen, Columbia W
Silver Chris Hawkins, Festus / William Bass, Chesterfield L
Bronze Tom Ratzki, Ballwin / Desmond Hilton, Lake St Louis W
Clay Hartman, Mission Hills KS / Bradley Kuhlman, Mission Hills KS L

Show-Me Men's DBL:  5.0
Gold Jack Rubenstein, Columbia / Dylan Frazier, Ashland 3 0
Silver Matt Piorier, Kansas City / Jeff Lacy, North Kansas City 1 2
Bronze Scott Maschmann, Fenton / Rich Geenen, Columbia 1 2
Aaron Trost, Lenexa KS / Carter Tubbesing, Overland Park KS 1 2